Webcasting - Moray Council

Policy and Resources Committee

To regulate, manage and monitor the finances of the Council both capital and revenue; to deal with staffing policies and practices other than for teaching staff; to deal with equal opportunities policies and practices; to deal with procurement policies and priorities; to deal with all matters relating to the Council’s duty to initiate, maintain and facilitate Community Planning; to ensure that the organisation, administrative and management processes of the Council are designed to make the most effective contribution to achieving the Council’s objectives; to provide all central support services; to exercise the functions of the Council in connection with the Registration of Births, Deaths and Marriages; to deal with valuation and electoral registration matters.
05 May 2017 - onwards
Fixed
None
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
123
Page 2 of 3, Displaying meetings 11 to 20 of 22 meetings found in selected date range
09 April 201909:30TBCCouncil ChambersOccurred
04 June 201909:30TBCCouncil ChambersOccurred
03 September 201909:30TBCCouncil ChambersOccurred
02 October 201911:0012:45Council ChambersOccurred
29 October 201909:30TBCCouncil ChambersOccurred
14 January 202009:30TBCCouncil ChambersOccurred
10 March 202009:3011:35Council ChambersOccurred
30 June 202009:30TBCCouncil ChambersScheduled 
29 September 202009:30TBCCouncil ChambersScheduled 
24 November 202009:30TBCCouncil ChambersScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 14 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Councillor Frank Brown Member 13/06/2018 - current
Independent - COG
Councillor John Cowe Member 05/05/2017 - current
Independent - COG
Councillor Lorna Creswell Member 05/05/2017 - current
Labour
Councillor John Divers Member 05/05/2017 - current
Conservative
Councillor Claire Feaver Member 12/02/2020 - current
Conservative
Councillor Tim Eagle Member 05/05/2017 - current
Conservative
Councillor Donald Gatt Member 08/05/2019 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Louise Laing Member 13/06/2018 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Graham Leadbitter Depute Chair 05/05/2017 - current
Conservative
Councillor Marc Macrae Member 12/02/2020 - current
committee.services@moray.gov.uk
01343 563016

Other Information

Contact Us

Committee Services
Council Offices
High Street
Elgin
IV30 1BX

01343 563014

committee.services@moray.gov.uk

Contact Us

Members Support
Council Offices
High Street
Elgin
IV30 1BX

01343 563114