Webcasting - Moray Council

Economic Development & Infrastructure Services Committee

Services Committee functions: Roads Authority; Lighting Authority, Reservoirs Act 1975, Public Passenger Transport; Flood Prevention; Twinning; Piers and Harbours and Coast Protection; Industrial and Commercial Development; Environmental Protection; Burial Grounds; Assistance to Industry or Commerce; Public Conveniences; Council Transportation; Catering & Cleaning; Land Reform (Scotland) Act 2003; Countryside Amenities; Tourism, monitoring funding from European Programmes, youth training and employment creation scheme and provide Architectural, Quantity Surveying, Maintenance and Allied Property Services.
05 May 2017 - onwards
Fixed
None
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
12
Page 1 of 2, Displaying meetings 1 to 10 of 18 meetings found in selected date range
20 June 201709:30TBCCouncil ChambersOccurred
05 September 201709:30TBCCouncil ChambersOccurred
31 October 201709:30TBCCouncil ChambersOccurred
23 January 201809:30TBCCouncil ChambersOccurred
20 March 201809:30TBCCouncil ChambersOccurred
15 May 201809:30TBCCouncil ChambersOccurred
14 August 201809:30TBCCouncil ChambersOccurred
04 December 201809:30TBCCouncil ChambersOccurred
19 February 201909:30TBCCouncil ChambersOccurred
16 April 201909:30TBCCouncil ChambersOccurred

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 14 members/vacancies that match search criteria
Scottish National Party (SNP)
Councillor David Bremner Member 05/05/2017 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Theresa Coull Depute Chair 13/06/2018 - current
Independent - COG
Councillor John Cowe Member 05/05/2017 - current
Independent - COG
Councillor Gordon Cowie Member 05/05/2017 - current
Labour
Councillor John Divers Member 05/05/2017 - current
Conservative
Councillor Claire Feaver Member 05/05/2017 - current
Conservative
Councillor Tim Eagle Member 12/02/2020 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Graham Leadbitter Chair 05/05/2017 - current
Conservative
Councillor Marc Macrae Member 13/06/2018 - current
Conservative
Councillor Maria McLean Member 23/01/2018 - current
Lissa Rowan
lissa.rowan@moray.gov.uk
01343 563015

Other Information

Contact Us

Committee Services
Council Offices
High Street
Elgin
IV30 1BX

01343 563014

committee.services@moray.gov.uk

Contact Us

Members Support
Council Offices
High Street
Elgin
IV30 1BX

01343 563114