Economic Development and Infrastructure Services Committee

Services Committee functions: Roads Authority; Lighting Authority, Reservoirs Act 1975, Public Passenger Transport; Flood Prevention; Twinning; Piers and Harbours and Coast Protection; Industrial and Commercial Development; Environmental Protection; Burial Grounds; Assistance to Industry or Commerce; Public Conveniences; Council Transportation; Catering & Cleaning; Land Reform (Scotland) Act 2003; Countryside Amenities; Tourism, monitoring funding from European Programmes, youth training and employment creation scheme and provide Architectural, Quantity Surveying, Maintenance and Allied Property Services.
05 May 2017 - onwards
Fixed
None

 

Committee Clerk:

Lissa Rowan, Committee Services Officer

07765 741754

 Legal Adviser:

Aileen Scott, Legal Services Manager

 


  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Meeting Date - Start Time : End TimeVenueStatusCalendar
123
Page 3 of 3, Displaying meetings 21 to 24 of 24 meetings found in selected date range
16 June 2026 - 09:30 : 12:45Council ChambersScheduled 
01 September 2026 - 09:30 : 12:45Council ChambersScheduled 
10 November 2026 - 09:30 : 12:45Council ChambersScheduled 
02 February 2027 - 09:30 : 12:45Council ChambersScheduled 

Members

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 15 members/vacancies that match search criteria
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Peter Bloomfield Member 18/05/2022 - current
Independent
Councillor John Cowe Member 18/05/2022 - current
Scottish Labour Party
Councillor John Divers Member 18/05/2022 - current
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Amber Dunbar Depute Chair 18/05/2022 - current
Scottish Conservative and Unionist
Councillor David Gordon Member 18/05/2022 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Juli Harris Member 18/05/2022 - current
Scottish Labour Party
Councillor Sandy Keith Member 18/05/2022 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Graham Leadbitter Member 18/05/2022 - current
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Marc Macrae Chair 18/05/2022 - current
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Paul McBain Member 18/05/2022 - current
Lissa Rowan
committee.services@moray.gov.uk
07765 741754

Other Information

Contact Us

Committee Services
Council Offices
High Street
Elgin
IV30 1BX

01343 563014

committee.services@moray.gov.uk

Contact Us

Members Support
Council Offices
High Street
Elgin
IV30 1BX

01343 563114