Audit and Scrutiny Committee

Summary of Audit and Scrutiny Committee functions: Standards - To ensure that the highest standards of probity and public accountability are demonstrated. Audit Functions - Consider reports from the Council's internal and external auditors concerning Council Functions. Scrutiny Functions - To scrutinise areas of policy, service delivery or performance identified for improvement. Inquiries - To deal with all matters relating to local inquiries into matters affecting children.
05 May 2017 - onwards
Fixed
None

 

Committee Clerk:

Caroline O'Connor, Committee Services Officer

07779 999296

 Legal Adviser:

Alasdair McEachan, Head of Governance, Strategy and Performance

 


  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Meeting Date - Start Time : End TimeVenueStatusCalendar
Page 4 of 4, Displaying meetings 31 to 35 of 35 meetings found in selected date range
25 June 2024 - 14:00 : 16:30Council ChambersScheduled 
11 September 2024 - 09:30 : 12:45Council ChambersScheduled 
20 November 2024 - 09:30 : 12:45Council ChambersScheduled 
12 February 2025 - 09:30 : 12:45Council ChambersScheduled 
07 May 2025 - 09:30 : 12:45Council ChambersScheduled 

Members

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 15 members/vacancies that match search criteria
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Peter Bloomfield Member 24/05/2022 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Theresa Coull Member 24/05/2022 - current
Independent
Councillor John Cowe Member 27/09/2022 - current
Scottish Labour Party
Councillor John Divers Member 24/05/2022 - current
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Amber Dunbar Member 24/05/2022 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Jérémie Fernandes Member 24/05/2022 - current
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Donald Gatt Member 24/05/2022 - current
Scottish Conservative and Unionist
Councillor David Gordon Member 24/05/2022 - current
Scottish Labour Party
Councillor Sandy Keith Member 24/05/2022 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Graham Leadbitter Chair 24/05/2022 - current

Appointees

Appointee NameAppointee RoleAppointee Membership Dates
Mr Ivan Augustus Non-Voting Member 06/04/2023 - current
Ms Margaret Wilson Non-Voting Member 06/04/2023 - current
Caroline O'Connor
committee.services@moray.gov.uk
07779 999296

Other Information

Contact Us

Committee Services
Council Offices
High Street
Elgin
IV30 1BX

01343 563014

committee.services@moray.gov.uk

Contact Us

Members Support
Council Offices
High Street
Elgin
IV30 1BX

01343 563114