Audit and Scrutiny Committee

Summary of Audit and Scrutiny Committee functions: Audit Functions - Consider reports from the Council's internal auditor & Audit Scotland concerning Council Functions. Scrutiny Functions - Scrutinising the policies of the Council and their effectiveness in meeting the action plans of the Council as set out in the Corporate Development Plan and evaluating the actions of Committees in implementing the action plans set out in the Corporate Development Plan. Performance Monitoring - To receive reports on the performance of and trends within all of the Council’s services in terms of service standards and performance information. Standards - To ensure that the highest standards of probity and public accountability are demonstrated.
05 May 2017 - onwards
Fixed
None

 

Committee Clerk:

Lindsey Robinson, Committee Services Officer

07966 120593

 Legal Adviser:

Alasdair McEachan, Head of Governance, Strategy and Performance

 


  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Meeting Date - Start Time : End TimeVenueStatusCalendar
123
Page 3 of 3, Displaying meetings 21 to 26 of 26 meetings found in selected date range
30 March 2022 - 09:30 : 12:00Remote Locations via Video ConferenceOccurred
28 June 2022 - 09:30 : TBCCouncil ChambersOccurred
23 November 2022 - 09:30 : TBCCouncil ChambersOccurred
15 February 2023 - 09:30 : TBCCouncil ChambersScheduled 
10 May 2023 - 09:30 : TBCCouncil ChambersScheduled 
27 June 2023 - 09:30 : TBCCouncil ChambersScheduled 

Members

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 14 members/vacancies that match search criteria
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Peter Bloomfield Member 24/05/2022 - current
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Tracy Colyer Member 24/05/2022 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Theresa Coull Member 24/05/2022 - current
Independent
Councillor John Cowe Member 27/09/2022 - current
Scottish Labour Party
Councillor John Divers Member 24/05/2022 - current
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Amber Dunbar Member 24/05/2022 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Jérémie Fernandes Member 24/05/2022 - current
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Donald Gatt Member 24/05/2022 - current
Scottish Conservative and Unionist
Councillor David Gordon Member 24/05/2022 - current
Scottish Labour Party
Councillor Sandy Keith Member 24/05/2022 - current
Lindsey Robinson
committee.services@moray.gov.uk
07966 120593

Other Information

Contact Us

Committee Services
Council Offices
High Street
Elgin
IV30 1BX

01343 563014

committee.services@moray.gov.uk

Contact Us

Members Support
Council Offices
High Street
Elgin
IV30 1BX

01343 563114