Webcasting - Moray Council

Licensing Committee

Summary of Licensing Committee functions: To deal with all aspects of the issue of licenses by Local Authorities as required by Government; to deal with matters of Licensing and registration not falling within the functions of any other Committee.
05 May 2017 - onwards
Fixed
None
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
123
Page 2 of 3, Displaying meetings 11 to 20 of 29 meetings found in selected date range
05 December 201809:30TBCCouncil ChambersOccurred
20 February 201909:30TBCCouncil ChambersOccurred
17 April 201909:30TBCCouncil ChambersOccurred
12 June 201909:30TBCCouncil ChambersOccurred
11 September 201909:30TBCCouncil ChambersOccurred
06 November 201909:30TBCCouncil ChambersOccurred
22 January 202009:30TBCCouncil ChambersOccurred
18 March 202009:30TBCCouncil ChambersOccurred
17 September 202009:3011:00remote locations via video conferenceScheduled
30 September 202009:3012:45remote locations via video conferenceScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 14 members/vacancies that match search criteria
Independent - COG
Councillor George Alexander Member 04/10/2019 - current
Conservative
Councillor James Allan Member 05/05/2017 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor David Bremner Member 08/09/2020 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Theresa Coull Member 05/05/2017 - current
Independent - COG
Councillor Gordon Cowie Member 05/05/2017 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Paula Coy Member 05/05/2017 - current
Labour
Councillor John Divers Member 13/06/2018 - current
Independent MAG
Councillor Ryan Edwards Member 21/03/2018 - current
Conservative
Councillor Donald Gatt Member 13/06/2018 - current
Conservative
Councillor Marc Macrae Member 10/09/2018 - current
Tracey Sutherland
tracey.sutherland@moray.gov.uk
01343 563014

Other Information

Contact Us

Committee Services
Council Offices
High Street
Elgin
IV30 1BX

01343 563014

committee.services@moray.gov.uk

Contact Us

Members Support
Council Offices
High Street
Elgin
IV30 1BX

01343 563114