Planning and Regulatory Services Committee

Town and Country Planning; Building Standards; Environmental Health; Trading Standards; Weights & Measures, Tree Preservation Orders, and Contaminated Land issues.
05 May 2017 - onwards
Fixed
None
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Page 3 of 4, Displaying meetings 21 to 30 of 31 meetings found in selected date range
25 February 202009:30TBCCouncil ChambersOccurred
15 September 202009:3012:45remote locations via video-conferenceOccurred
01 October 202009:3013:00remote locations via video-conferenceOccurred
10 November 202009:30TBCremote locations via video-conferenceOccurred
08 December 202009:3013:00remote locations via video-conferenceScheduled 
26 January 202109:30TBCremote locations via video-conferenceScheduled 
23 March 202109:30TBCCouncil ChambersScheduled 
18 May 202109:30TBCCouncil ChambersScheduled 
03 August 202109:30TBCCouncil ChambersScheduled 
28 September 202109:30TBCCouncil ChambersScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 14 members/vacancies that match search criteria
Scottish National Party (SNP)
Councillor David Bremner Chair 05/05/2017 - current
Conservative
Councillor Frank Brown Member 26/02/2020 - current
Independent - COG
Councillor John Cowe Member 31/01/2018 - current
Independent - COG
Councillor Gordon Cowie Member 13/06/2018 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Paula Coy Member 13/06/2018 - current
Labour
Councillor John Divers Member 13/06/2018 - current
Conservative
Councillor Claire Feaver Member 05/05/2017 - current
Independent MAG
Councillor Ryan Edwards Member 13/06/2018 - current
Conservative
Councillor Marc Macrae Member 05/05/2017 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Aaron McLean Member 05/05/2017 - current
Lissa Rowan
lissa.rowan@moray.gov.uk
01343 563015

Other Information

Contact Us

Committee Services
Council Offices
High Street
Elgin
IV30 1BX

01343 563014

committee.services@moray.gov.uk

Contact Us

Members Support
Council Offices
High Street
Elgin
IV30 1BX

01343 563114