Webcasting - Moray Council

Planning and Regulatory Services Committee

Town and Country Planning; Building Standards; Environmental Health; Trading Standards; Weights & Measures, Tree Preservation Orders, and Contaminated Land issues.
05 May 2017 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
123
Page 2 of 3, Displaying meetings 11 to 20 of 25 meetings found in selected date range
25 September 201814:00TBCCouncil ChambersOccurred
13 November 201809:30TBCCouncil ChambersOccurred
18 December 201814:0017:00Council ChambersOccurred
29 January 201909:30TBCCouncil ChambersOccurred
26 March 201909:30TBCCouncil ChambersOccurred
21 May 201909:30TBCCouncil ChambersOccurred
25 June 201909:3013:00Council ChambersOccurred
20 August 201909:30TBCCouncil ChambersOccurred
08 October 201909:30TBCCouncil ChambersOccurred
10 December 201909:30TBCCouncil ChambersScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 16 members/vacancies that match search criteria
Independent - COG
Councillor George Alexander Member 13/06/2018 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor David Bremner Chair 05/05/2017 - current
Independent - COG
Councillor John Cowe Member 31/01/2018 - current
Independent - COG
Councillor Gordon Cowie Member 13/06/2018 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Paula Coy Member 13/06/2018 - current
Labour MAG
Councillor John Divers Member 13/06/2018 - current
Conservative
Councillor Claire Feaver Member 05/05/2017 - current
Independent MAG
Councillor Ryan Edwards Member 13/06/2018 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Louise Laing Member 05/05/2017 - current
Conservative
Councillor Marc Macrae Member 05/05/2017 - current
Lissa Rowan
lissa.rowan@moray.gov.uk
01343 563015

Other Information

Contact Us

Committee Services
Council Offices
High Street
Elgin
IV30 1BX

01343 563014

committee.services@moray.gov.uk

Contact Us

Members Support
Council Offices
High Street
Elgin
IV30 1BX

01343 563114