Housing and Community Safety Committee

15 September 2021 - onwards
Fixed
None

 

Committee Clerk:

Lindsey Robinson, Committee Services Officer

07966 120593

Legal Adviser:

Georgina Anderson, Senior Solicitor

 


  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Members

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 14 members/vacancies that match search criteria
Scottish National Party (SNP)
Councillor Theresa Coull Member 24/05/2022 - current
Scottish Labour Party
Councillor John Divers Member 24/05/2022 - current
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Amber Dunbar Chair 24/05/2022 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Jérémie Fernandes Member 24/05/2022 - current
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Donald Gatt Depute Chair 24/05/2022 - current
Scottish Labour Party
Councillor Sandy Keith Member 24/05/2022 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Scott Lawrence Member 24/05/2022 - current
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Marc Macrae Member 11/08/2022 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Shona Morrison Member 24/05/2022 - current
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Bridget Mustard Member 24/05/2022 - current

Appointees

Appointee NameAppointee RoleAppointee Membership Dates
Ms Anna Bamforth Non-Voting Member 15/09/2021 - current
Ms Jane Bartecki Non-Voting Member 15/09/2021 - current
Mr Ronald Tolmie Non-Voting Member 28/10/2021 - current

Other Information

Contact Us

Committee Services
Council Offices
High Street
Elgin
IV30 1BX

01343 563014

committee.services@moray.gov.uk

Contact Us

Members Support
Council Offices
High Street
Elgin
IV30 1BX

01343 563114