Education, Children's and Leisure Services Committee

Summary of Education, Children's and Leisure Services Committee functions: To exercise all the functions of the Council as Education Authority within the terms of relevant legislation with regard to school education, nurseries and child care, Gaelic, children’s services, leisure, libraries and museums, sport and the arts, CLD, life long learning, youth justice and child protection.
15 September 2021 - onwards
Fixed
None

 

Committee Clerk:

Caroline O'Connor,  Committee Services Officer

07779 999296

Legal Adviser:

Morag Smith, Senior Solicitor

 


  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Members

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 2 of 2, Displaying items 11 to 15 of 15 members/vacancies that match search criteria
Scottish National Party (SNP)
Councillor Shona Morrison Member 01/02/2023 - current
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Bridget Mustard Depute Chair 24/05/2022 - current
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Kathleen Robertson Chair 24/05/2022 - current
Independent
Councillor Derek Ross Member 24/05/2022 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Sonya Warren Member 24/05/2022 - current

Appointees

Appointee NameAppointee RoleAppointee Membership Dates
Mrs Sheila Brumby Non-Voting Member 03/05/2022 - current
Mrs Anne Currie Non-Voting Member 28/09/2021 - current
Mr Alfie Harper Non-Voting Member 07/09/2023 - current
Ms Jillian MacKellar Non-Voting Member 13/12/2023 - current
Reverend Tembu Rongong Non-Voting Member 28/09/2021 - current
Mrs Susan Slater Non-Voting Member 28/09/2021 - current
Mrs Emma Tunnard Non-Voting Member 11/03/2022 - current

Other Information

Contact Us

Committee Services
Council Offices
High Street
Elgin
IV30 1BX

01343 563014

committee.services@moray.gov.uk

Contact Us

Members Support
Council Offices
High Street
Elgin
IV30 1BX

01343 563114