Education, Children's and Leisure Services Committee

Summary of Education, Children's and Leisure Services Committee functions: To exercise all the functions of the Council as Education Authority within the terms of relevant legislation with regard to school education, nurseries and child care, Gaelic, children’s services, leisure, libraries and museums, sport and the arts, CLD, life long learning, youth justice and child protection.
15 September 2021 - onwards
Fixed
None

 

Committee Clerk:

Tracey Sutherland, Committee Services Officer

07971 879268

Legal Adviser:

Morag Smith, Senior Solicitor

 


  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Meeting Date - Start Time : End TimeVenueStatusCalendar
12
Page 2 of 2, Displaying meetings 11 to 13 of 13 meetings found in selected date range
25 January 2023 - 09:30 : 12:45Council ChambersScheduled 
19 April 2023 - 09:30 : 12:45Council ChambersScheduled 
07 June 2023 - 09:30 : 12:45Council ChambersScheduled 

Members

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 14 members/vacancies that match search criteria
Conservative - Non Aligned
Councillor James Allan Member 25/08/2022 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Neil Cameron Member 24/05/2022 - current
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Tracy Colyer Member 24/05/2022 - current
Independent
Councillor John Cowe Member 28/09/2022 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Juli Harris Member 24/05/2022 - current
Scottish Labour Party
Councillor Sandy Keith Member 24/05/2022 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Scott Lawrence Member 24/05/2022 - current
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Marc Macrae Member 24/05/2022 - current
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Paul McBain Member 18/08/2022 - current
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Bridget Mustard Depute Chair 24/05/2022 - current

Appointees

Appointee NameAppointee RoleAppointee Membership Dates
Mrs Sheila Brumby Non-Voting Member 03/05/2022 - current
Mrs Anne Currie Non-Voting Member 28/09/2021 - current
Mr Alfie Harper Non-Voting Member 16/08/2022 - current
Reverend Tembu Rongong Non-Voting Member 28/09/2021 - current
Mrs Susan Slater Non-Voting Member 28/09/2021 - current
Ms Angela Stuart Non-Voting Member 28/09/2021 - current
Mrs Emma Tunnard Non-Voting Member 11/03/2022 - current

Other Information

Contact Us

Committee Services
Council Offices
High Street
Elgin
IV30 1BX

01343 563014

committee.services@moray.gov.uk

Contact Us

Members Support
Council Offices
High Street
Elgin
IV30 1BX

01343 563114