Economic Growth, Housing and Environmental Sustainability Committee

01 July 2020 - onwards
Fixed
None
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
06 October 202009:3012:45remote locations via video-conferenceOccurred
01 December 202009:3012:45remote locations via video-conferenceScheduled 
16 February 202109:3012:45remote locations via video-conferenceScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 14 members/vacancies that match search criteria
Scottish National Party (SNP)
Councillor David Bremner Member 01/07/2020 - current
Conservative
Councillor Frank Brown Member 01/07/2020 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Theresa Coull Member 01/07/2020 - current
Independent - COG
Councillor John Cowe Member 01/07/2020 - current
Independent - COG
Councillor Gordon Cowie Member 01/07/2020 - current
Conservative
Councillor Tim Eagle Member 01/07/2020 - current
Independent MAG
Councillor Ryan Edwards Member 01/07/2020 - current
Conservative
Councillor Donald Gatt Member 01/07/2020 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Graham Leadbitter Chair 01/07/2020 - current
Conservative
Councillor Marc Macrae Member 01/07/2020 - current

Other Information

Contact Us

Committee Services
Council Offices
High Street
Elgin
IV30 1BX

01343 563014

committee.services@moray.gov.uk

Contact Us

Members Support
Council Offices
High Street
Elgin
IV30 1BX

01343 563114