Webcasting - Moray Council

Education, Communities and Organisational Development

01 July 2020 - onwards
Fixed
None
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
23 September 202009:3012:45remote locations via video conferenceScheduled
18 November 202009:3012:45remote locations via video conferenceScheduled 
03 February 202109:3012:45remote locations via video conferenceScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 14 members/vacancies that match search criteria
Independent - COG
Councillor George Alexander Member 01/07/2020 - current
Conservative
Councillor James Allan Member 01/07/2020 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Paula Coy Member 01/07/2020 - current
Independent - COG
Councillor Lorna Creswell Member 01/07/2020 - current
Labour
Councillor John Divers Member 01/07/2020 - current
Conservative
Councillor Claire Feaver Member 01/07/2020 - current
Conservative
Councillor Tim Eagle Member 01/07/2020 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Graham Leadbitter Member 01/07/2020 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Aaron McLean Chair 01/07/2020 - current
Conservative
Councillor Ray McLean Member 01/07/2020 - current

Appointees

NameRoleMembership Dates
Ms Nicola Belcher Member 01/07/2020 - current
Mrs Susan Slater Member 01/07/2020 - current
Ms Angela Stuart Member 01/07/2020 - current

Other Information

Contact Us

Committee Services
Council Offices
High Street
Elgin
IV30 1BX

01343 563014

committee.services@moray.gov.uk

Contact Us

Members Support
Council Offices
High Street
Elgin
IV30 1BX

01343 563114