Audit, Performance and Risk Committee

01 February 2016 - onwards
Fixed
Nominated

 

Committee Clerk:

Tracey Sutherland, Committee Services Officer

07971 879268

 Legal Adviser:

 Morag Smith, Senior Solicitor

 


  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Members

PartyNameRoleMembership Dates
Scottish Labour Party
Councillor John Divers Voting Member 27/05/2022 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Scott Lawrence Chair 27/05/2022 - current

Appointees

Appointee NameAppointee RoleAppointee Membership Dates
Mr Sean Coady Member 10/08/2021 - current
Mr Stuart Falconer Non-Voting Member 01/09/2022 - current
Mr Graham Hilditch Member 12/08/2022 - current
Mr Derick Murray Voting Member 08/10/2021 - current
Mr Sandy Riddell Voting Member 31/01/2019 - current
Vacancy  
Vacancy  
Vacancy  

Officers

Officer NameOfficer RoleOfficer Membership Dates
Mr Simon Bokor-Ingram Member 24/04/2020 - current
Ms Sonya Duncan Member 12/08/2022 - current
Ms Deborah O'Shea Member 12/08/2022 - current
Mr Neil Strachan Member 26/08/2021 - current

Substitutes

Substitute PartySubstitute NameSubstitute RoleSubstitute Membership Dates
Scottish Labour Party
Councillor Sandy KeithSubstitute 12/08/2022 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Sonya WarrenSubstitute 13/06/2018 - current
Vacancy  
Tracey Sutherland
committee.services@moray.gov.uk
07971 879268

Other Information

Contact Us

Committee Services
Council Offices
High Street
Elgin
IV30 1BX

01343 563014

committee.services@moray.gov.uk

Contact Us

Members Support
Council Offices
High Street
Elgin
IV30 1BX

01343 563114