Audit, Performance and Risk Committee

01 February 2016 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Members

PartyNameRoleMembership Dates
Conservative
Councillor Frank Brown Member 02/12/2020 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Theresa Coull Member 19/12/2019 - current

Appointees

Appointee NameAppointee RoleAppointee Membership Dates
Ms Tracey Abdy Advisor 08/08/2017 - current
Mr Sean Coady Advisor 10/08/2021 - current
Mr Steven Lindsay Member 01/02/2016 - current
Ms Jane Mackie Advisor 10/08/2021 - current
Mr Derick Murray Member 08/10/2021 - current
Mr Sandy Riddell Chair 31/01/2019 - current
Vacancy  
Vacancy  

Officers

Officer NameOfficer RoleOfficer Membership Dates
Simon Bokor-Ingram Advisor 24/04/2020 - current
Mr Neil Strachan Advisor 26/08/2021 - current
Vacancy  

Substitutes

Substitute PartySubstitute NameSubstitute RoleSubstitute Membership Dates
Scottish National Party (SNP)
Councillor Sonya WarrenSubstitute 13/06/2018 - current
Vacancy  
Vacancy  
Tracey Sutherland
committee.services@moray.gov.uk
07971 879268

Other Information

Contact Us

Committee Services
Council Offices
High Street
Elgin
IV30 1BX

01343 563014

committee.services@moray.gov.uk

Contact Us

Members Support
Council Offices
High Street
Elgin
IV30 1BX

01343 563114