Grampian Valuation Joint Board

05 May 2017 - onwards
Fixed
Nominated

 

Committee Clerk:

Tracey Sutherland, Committee Services Officer

07971 879268

Legal Adviser:

Alasdair McEachan, Head of Governance, Strategy and Performance


  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Members

PartyNameRoleMembership Dates
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Donald Gatt Chair 10/08/2022 - current
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Marc Macrae Member 25/10/2022 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Sonya Warren Member 18/05/2022 - current

Appointees

Appointee NameAppointee RoleAppointee Membership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 12 appointees/vacancies that match search criteria
Councillor Desmond Bouse Member 26/08/2022 - current
Councillor Isobel Davidson Depute Chair 07/06/2022 - current
Councillor Dell Henrickson Member 09/06/2022 - current
Councillor Seamus Logan Member 09/06/2022 - current
Councillor Neil MacGregor Member 07/06/2022 - current
Councillor Avril Mackenzie Member 24/08/2022 - current
Councillor Ciaran McRae Member 24/08/2022 - current
Councillor Stephen Smith Member 07/06/2022 - current
Councillor Iain Taylor Member 07/06/2022 - current
Councillor Lynn Thomson Member 10/06/2022 - current

Substitutes

Substitute PartySubstitute NameSubstitute RoleSubstitute Membership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 15 substitutes/vacancies that match search criteria
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Tracy ColyerSubstitute 18/05/2022 - current
Appointee
Councillor Neil CoplandSubstitute 26/08/2022 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Theresa CoullSubstitute 18/05/2022 - current
Appointee
Councillor Jeff GoodhallSubstitute 09/06/2022 - current
Appointee
Councillor Gordon GrahamSubstitute 10/06/2022 - current
Appointee
Councillor Moray GrantSubstitute 24/10/2022 - current
Appointee
Councillor Ryan HoughtonSubstitute 24/08/2022 - current
Appointee
Councillor Ron McKailSubstitute 07/06/2022 - current
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Kathleen RobertsonSubstitute 25/10/2022 - current
Appointee
Councillor Iris WalkerSubstitute 09/06/2022 - current

Other Information

Contact Us

Committee Services
Council Offices
High Street
Elgin
IV30 1BX

01343 563014

committee.services@moray.gov.uk

Contact Us

Members Support
Council Offices
High Street
Elgin
IV30 1BX

01343 563114