Webcasting - Moray Council

Licensing Board

05 May 2017 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
07 February 201910:0012:00Council ChambersOccurred
04 April 201910:0012:00Council ChambersOccurred
13 June 201910:0012:00Council ChambersRescheduled 
05 September 201910:0012:00Council ChambersRescheduled 
14 November 201910:0012:00Council ChambersRescheduled 
06 February 202010:0012:00Council ChambersRescheduled 
02 April 202010:0012:00Council ChambersRescheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Conservative - Non Aligned - COG
Councillor James Allan Member 05/05/2017 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor David Bremner Member 05/05/2017 - current
Conservative
Councillor Frank Brown Member 14/06/2018 - current
Independent - COG
Councillor Gordon Cowie Chair 14/06/2018 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Paula Coy Member 05/05/2017 - current
Independent MAG
Councillor Ryan Edwards Member 20/03/2018 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Louise Laing Member 05/05/2017 - current
Conservative
Councillor Maria McLean Member 14/07/2017 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Amy Taylor Member 14/06/2018 - current
Alasdair McEachan
alasdair.mceachan@moray.gov.uk
01343 563080

Other Information

Contact Us

Committee Services
Council Offices
High Street
Elgin
IV30 1BX

01343 563014

committee.services@moray.gov.uk

Contact Us

Members Support
Council Offices
High Street
Elgin
IV30 1BX

01343 563114