Licensing Board

Please note that the last date for lodging applications for premises licenses and major variation is 6 weeks prior to the Committee.
05 May 2017 - onwards
Fixed
None
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Members

PartyNameRoleMembership Dates
Conservative
Councillor James Allan Depute Chair 12/02/2020 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor David Bremner Member 05/05/2017 - current
Conservative
Councillor Frank Brown Member 14/06/2018 - current
Independent - COG
Councillor Gordon Cowie Chair 14/06/2018 - current
Independent
Councillor Ryan Edwards Member 20/03/2018 - current
Conservative
Councillor Maria McLean Member 14/07/2017 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Louise Nicol Member 05/05/2017 - current
Independent
Councillor Amy Taylor Member 22/09/2020 - current
Vacancy  
Lindsey Robinson
committee.services@moray.gov.uk
07966 120593

Other Information

Contact Us

Committee Services
Council Offices
High Street
Elgin
IV30 1BX

01343 563014

committee.services@moray.gov.uk

Contact Us

Members Support
Council Offices
High Street
Elgin
IV30 1BX

01343 563114