Webcasting - Moray Council

Moray Integration Joint Board

01 February 2016 - onwards
Fixed
Nominated

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying meetings 1 to 10 of 12 meetings found in selected date range
28 June 201809:3012:00Alexander Graham Bell CentreOccurred
30 August 201809:3012:00Inkwell Main, Elgin Youth CaféOccurred
27 September 201809:0010:00Inkwell Main, Elgin Youth CafeOccurred
29 November 201809:3012:40Inkwell Main, Elgin Youth CaféOccurred
31 January 201909:3010:40Inkwell Main, Elgin Youth CaféOccurred
28 March 201909:3012:00Inkwell Main, Elgin Youth CaféOccurred
27 June 201909:3012:00Inkwell Main, Elgin Youth CaféScheduled 
29 August 201909:3012:00Inkwell Main, Elgin Youth CaféScheduled 
31 October 201909:3012:00Inkwell Main, Elgin Youth CaféScheduled 
28 November 201909:3012:00Inkwell Main, Elgin Youth CaféScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Conservative
Councillor Tim Eagle Member 14/06/2018 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Louise Laing Member 14/06/2018 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Shona Morrison Chair 05/05/2017 - current

Appointees

NameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 17 appointees/vacancies that match search criteria
Ms Tracey Abdy Non-Voting Member 08/08/2017 - current
Mr Ivan Augustus Non-Voting Member 01/02/2016 - current
Ms Elidh Brown Non-Voting Member 04/05/2018 - current
Mr Sean Coady (NHS) Non-Voting Member 01/02/2016 - current
Tony Donaghey Non-Voting Member 01/02/2016 - current
Ms Pam Gowans Non-Voting Member 01/02/2016 - current
Mrs Linda Harper Non-Voting Member 01/02/2016 - current
Mr Steven Lindsay Non-Voting Member 01/02/2016 - current
Ms Jane Mackie Non-Voting Member 01/02/2016 - current
Dr Malcolm Metcalfe Non-Voting Member 01/04/2018 - current

Substitutes

PartyNameRoleMembership Dates
Scottish National Party (SNP)
Councillor Theresa CoullSubstitute 13/06/2018 - current
Conservative
Councillor Ray McLeanSubstitute 13/06/2018 - current
Appointee
Ms Heidi TweedieSubstitute 01/05/2018 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Sonya WarrenSubstitute 13/06/2018 - current

Other Information

Contact Us

Committee Services
Council Offices
High Street
Elgin
IV30 1BX

01343 563014

committee.services@moray.gov.uk

Contact Us

Members Support
Council Offices
High Street
Elgin
IV30 1BX

01343 563114