Moray Integration Joint Board

01 February 2016 - onwards
Fixed
Nominated

 

Committee Clerk:

Tracey Sutherland, Committee Services Officer

07971 879268

 Legal Adviser:

 Morag Smith, Senior Solicitor

 


  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Meeting Date - Start Time : End TimeVenueStatusCalendar
Page 4 of 4, Displaying meetings 31 to 32 of 32 meetings found in selected date range
26 January 2023 - 09:30 : 12:30Council ChambersScheduled 
30 March 2023 - 09:30 : 12:30Council ChambersScheduled 

Members

PartyNameRoleMembership Dates
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Peter Bloomfield Voting Member 11/08/2022 - current
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Tracy Colyer Chair 24/05/2022 - current
Scottish Labour Party
Councillor John Divers Voting Member 24/05/2022 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Scott Lawrence Voting Member 24/05/2022 - current

Appointees

Appointee NameAppointee RoleAppointee Membership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 18 appointees/vacancies that match search criteria
Mr Ivan Augustus Non-Voting Member 01/02/2016 - current
Professor Siladitya Bhattacharya Voting Member 25/03/2022 - current
Mr Sean Coady Non-Voting Member 01/02/2016 - current
Ms Karen Donaldson Non-Voting Member 19/02/2020 - current
Ms Jane Ewen Non-Voting Member 23/11/2020 - current
Mr Stuart Falconer Non-Voting Member 01/09/2022 - current
Mr Graham Hilditch Non-Voting Member 21/06/2022 - current
Professor Caroline Hiscox Ex-Officio 01/11/2020 - current
Ms Jane Mackie Non-Voting Member 01/02/2016 - current
Mr Derick Murray Voting Member 06/10/2021 - current

Officers

Officer NameOfficer RoleOfficer Membership Dates
Mr Simon Bokor-Ingram Non-Voting Member 24/04/2020 - current
Mr Roddy Burns Ex-Officio 29/08/2019 - current
Ms Sonya Duncan Non-Voting Member 12/08/2022 - current
Ms Deborah O'Shea Non-Voting Member 12/08/2022 - current
Mr Neil Strachan Non-Voting Member 20/05/2021 - current
Vacancy  

Substitutes

Substitute PartySubstitute NameSubstitute RoleSubstitute Membership Dates
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Donald GattSubstitute 24/05/2022 - current
Scottish Labour Party
Councillor Sandy KeithSubstitute 24/05/2022 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Shona MorrisonSubstitute 24/05/2022 - current
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Kathleen RobertsonSubstitute 11/08/2022 - current

Other Information

Contact Us

Committee Services
Council Offices
High Street
Elgin
IV30 1BX

01343 563014

committee.services@moray.gov.uk

Contact Us

Members Support
Council Offices
High Street
Elgin
IV30 1BX

01343 563114