Communities Committee

Summary of Communities Committee functions: To deal with matters relating to Housing/HMOs, Housing Regeneration, Homelessness, Social Inclusion, Equalities, Community Safety, Anti-Social Behaviour (including road accidents) and Community Liaison.
05 May 2017 - onwards
Fixed
None
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
123
Page 2 of 3, Displaying meetings 11 to 20 of 21 meetings found in selected date range
02 April 201909:3010:20Council ChambersOccurred
28 May 201909:3012:45Council ChambersOccurred
27 August 201909:3011:20Council ChambersOccurred
09 October 201909:3012:45Council ChambersOccurred
17 December 201909:30TBCCouncil ChambersOccurred
03 March 202009:30TBCCouncil ChambersOccurred
30 March 202109:30TBCCouncil ChambersScheduled 
25 May 202109:30TBCCouncil ChambersScheduled 
10 August 202109:30TBCCouncil ChambersScheduled 
05 October 202109:30TBCCouncil ChambersScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 14 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Councillor James Allan Member 12/02/2020 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Theresa Coull Member 05/05/2017 - current
Independent - COG
Councillor Gordon Cowie Member 05/05/2017 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Paula Coy Depute Chair 13/06/2018 - current
Independent - COG
Councillor Lorna Creswell Member 05/05/2017 - current
Independent MAG
Councillor Ryan Edwards Member 13/06/2018 - current
Conservative
Councillor Donald Gatt Member 05/05/2017 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Aaron McLean Member 05/05/2017 - current
Conservative
Councillor Maria McLean Member 27/09/2017 - current
Conservative
Councillor Ray McLean Member 05/05/2017 - current

Appointees

NameRoleMembership Dates
Ms Anna Bamforth Member 04/10/2017 - current
Ms Jane Bartecki Member 05/05/2017 - current
Mrs May McGarrie Member 28/02/2018 - current
Caroline Howie
caroline.howie@moray.gov.uk
01343 563302

Other Information

Contact Us

Committee Services
Council Offices
High Street
Elgin
IV30 1BX

01343 563014

committee.services@moray.gov.uk

Contact Us

Members Support
Council Offices
High Street
Elgin
IV30 1BX

01343 563114